Hogyan gyűjtsem az adatokat? Így segít az ESG-jelentéstételben egy épületautomatizálási rendszer
2025-02-12

A te cégedet is hamarosan érinti az ESG (Environmental, Social, and Governance) jelentéstételi kötelezettség? A fenntarthatósági törekvések átláthatósága nemcsak a jogszabályi megfelelés miatt fontos, hanem azért is, mert a befektetők, ügyfelek és üzleti partnerek egyre inkább elvárják a környezeti és társadalmi felelősségvállalás hiteles igazolását. Az ESG-jelentéstétel egyik legnagyobb kihívása az adatok pontos gyűjtése, ebben pedig az épületautomatizálási és épületfelügyeleti rendszer is sokat segíthet. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan!
Az ESG-jelentéstétel nehézségei – adathiány és széttagolt információk
Számos cég küzd azzal, hogy az ESG jelentéshez szükséges adatokat nem, vagy csak nehezen tudja összegyűjteni. Tovább bonyolítja a helyzetet az, hogy az ESG-követelmények országonként és iparáganként eltérőek lehetnek: Magyarország például épít a már meglévő keretrendszerre, viszont azokon túlmutató kötelezettségeket is megfogalmaz.
Nem ritka, hogy a vállalatok részben kézi adatgyűjtést is alkalmaznak, de ez időigényes, és növelheti az elkerülhető hibák esélyét. Az Excel-táblázatok és egyéb manuális módszerek magukban hordozzák az adatvesztés kockázatát – amellett, hogy eléggé lassúak, adatvédelmi szempontból is megkérdőjelezhetőek.
Hogyan segíthet az épületautomatika az ESG-hez szükséges adatgyűjtésben?
Az elsődleges szempont az, hogy pontosan tudjuk, milyen adatok gyűjtése szükséges az ESG jelentéstétel elvégzéséhez, és azonosítsuk az adatok forrásaként szolgáló berendezéseket – ha ezt megtettük, érdemes elgondolkodni ezen eszközök automatizálásán, a már beépített automatika esetén pedig az épületfelügyeleti rendszert alkalmazni a fokozott átláthatóságért és könnyebb kezelésért.
Az automatika és az épületfelügyeleti rendszer részeként az intelligens szenzorok, valamint IoT-alapú megoldások folyamatosan, akár 15 perces frissítésekkel elérhető adatokat biztosítanak. Mindez nélkülözhetetlen az ESG-jelentések elkészítéséhez. Lássuk, pontosan milyen részfeladatokban alkalmazhatod az épületautomatika és -felügyelet előnyeit!
1. Automatizált és pontos adatgyűjtés
Rengeteg olyan adat van, amit az épület és annak eszközei generálnak: szinte biztosak vagyunk benne, hogy ezek egy részéről nem is tudsz, pedig az ESG jelentés elkészítésében is sokat segíthetnek. Az épületfelügyeleti rendszerrel ezek a mérések láthatóvá válhatnak, sőt, a rendszer tervezése során akár te is jelezheted, milyen paraméterek láthatóságára lehet szükséged az elemzések és a riportálás megkönnyítéséhez.
Az egyik legfőbb előny emellett, hogy az épületautomatika rendszerek a kézi adatgyűjtés helyettesítésével csökkentik a hibalehetőségeket, és biztosítják, hogy minden releváns adat folyamatosan rögzítésre kerüljön. Ha például egy épület intelligens energiagazdálkodási rendszere nyomon követi az energiafelhasználást, nagyban megkönnyíti a kijelölt ESG-felelősök munkáját, akik közvetlenül lekérhetik az adatokat. A pontos adatok segítenek az épület üvegházhatásúgáz-kibocsátásának meghatározásában – ezt ugyanis nem közvetlen az eszközökből, hanem egy becslés által számolhatjuk ki.
2. Adatvezérelt döntéshozatal az irányítási (G) dimenzió segítésére
Az épületfelügyelet segítségével gyűjtött adatoknak hála a vállalatok könnyebben azonosíthatják a fenntarthatósági szempontból kritikus területeket. Ez segíthet abban, hogy célzott intézkedéseket hozzanak az ESG-teljesítmény javítása érdekében.
Fontos megemlíteni, hogy az épületfelügyeleti rendszerek fokozott adatbiztonsági protokollokkal rendelkeznek, ami kiemelten fontos a cégirányítás szempontjából.
Összefoglalás – így segít az ESG-jelentéstételben egy épületautomatizálási rendszer
Azt látjuk, hogy az épületautomatizálási és -felügyeleti rendszerek bevezetése és integrálása stratégiai fontosságú a jövő cégirányításában. Fontos, hogy az ESG-keretrendszert ne egy kötelező “rosszként” értelmezzük, hanem lehetőségként tekintsünk rá a vállalati működés javításáért.