Az önműködő társasház – így lesz egyszerűbb a közös helyiségek kezelése épületautomatizálással

2025-03-21

Gáspár Olivér

Az előző cikkünkben bemutattuk a gépészeti automatika szerepét a társasházak mindennapjaiban, ezúttal pedig a különböző közös helyiségeket járjuk körbe az épületautomatika további funkcióira koncentrálva. Garázsok, előterek, belső udvarok: az épületautomatizálási rendszer elengedhetetlen a társasház közös helyiségeinek gördülékeny működtetéséhez.

Épületautomatika a társasházakban – miért van rá szükség?

A társasház megépítése után elengedhetetlen lépés az épület zavartalan üzemeltetésének biztosítása. Ennek az egyik kritériuma, hogy a társasház berendezéseinek működése távolról is ellenőrizhető legyen, ha pedig hiba merül fel, az üzemeltetés rögtön értesüljön róla, és azonnal beavatkozzon. Az ideális az, ha ezek a rendszerek a lakóktól függetlenül automata módon működnek, és a lehető legkevesebb emberi beavatkozást igénylik.

Milyen eszközöket, berendezéseket köthetünk be az épületautomatika rendszerbe?

A társasházak esetén ezeket a berendezéseket érdemes bekötni az automatika rendszerbe:
Közös helyiségek világítása: a lépcsőházakban, tárolókban, garázsokban, folyosókon égve hagyott lámpák jelentős energiatöbbletet jelentenek a társasház egészében. Az épületautomatika rendszerbe kötve ezek a fényforrások szcenáriók segítségével időzíthetővé válnak, mozgásérzékelő szenzorok kiegészítésével pedig teljes mértékben a lakók igényeire szabhatók.
Kert- és garázskapu: már nem feltétlenül kell abban gondolkodni, hogy távirányítót biztosíts minden lakónak. Az automatika segítségével akár mobilapplikáción keresztül is vezérelheted a berendezéseket, sőt, arról is információt kaphatsz, ha nyitva maradt valamelyik kapu.
Biztonsági berendezések, kaputelefonok: az okos kaputelefonok az épület intelligens rendszeréhez kapcsolódva működnek. Az automatika lehetővé teszi, hogy távolról is engedélyezd a bejutást, de az épület más funkcióit is automatikusan szabályozhatja a látogató érkezésekor, például a világítást vagy a fűtést.
Az automatizáláson kívül más fontos adatokhoz is hozzájuthatsz. Ha a közös mérőórák be vannak kötve a rendszerbe, akkor azok távolról is leolvashatóvá válnak. Az egyes eszközök és berendezések üzemideje könnyen mérhetővé válik, ennek köszönhetően egyszerűbb a karbantartások optimális ütemezése

Épületautomatizálás a gyakorlatban

Budapest II. kerületében egy többlakásos társasházban maximálisan kihasználtuk az épületautomatika nyújtotta megoldásokat. Az épület esetében kulcskérdés volt a kapunyitás gördülékeny megoldása, mivel a társasház adottságainak köszönhetően a lakók nem tudnak megállni a jelentős forgalom miatt. A távoli vezérlésnek köszönhetően már a hazaérkezés előtt pár perccel lehetséges a kapu távoli kinyitása.

Összegzés

Az épületautomatika rendszer által működtetett funkciók mind a társasház lakói, mind az épületüzemeltetés számára felbecsülhetetlen komfortot jelentenek. Az emberi beavatkozás minimalizálása emellett csökkentheti az épület energiaköltségeit, a társasház lakói között felmerülő konfliktusok számát és gyakoriságát, egy okos, élhető épületet eredményezve.