Összetett hűtési-fűtési rendszert használsz? Így segíthet egy modern hűtés-fűtés vezérlő gépészeti automatika

2024-11-14

Stocker Bence

Napjainkban az ingatlanokban alkalmazott hűtési-fűtési rendszerek egyre összetettebbek, mivel többféle technológiát és eszközt kombinálnak az optimális energiahatékonyság és kényelem érdekében. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan képes a gépészeti automatika optimalizálni a komplex gépészeti rendszerek működését, és egy olyan lehetőséggel is találkozhatsz, amely elérhetővé teszi az épületfelügyeletet és - automatizációt akár a te ingatlanodban is!

Gépészeti automatika hűtési-fűtési rendszerek esetén

Az egyik leginkább költséghatékony megoldás amely megfelel a fenntarthatósági elvárásoknak, a hőszivattyúk felületfűtéssel vagy fan-coil berendezésekkel való kombinációja. Ezek a rendszerek elektromos árammal működnek, így könnyen összekapcsolhatók megújuló energiaforrásokkal, például napelemekkel, ami tovább növeli hatékonyságukat és csökkenti a környezeti terhelést. A hőszivattyúk alkalmazása lehetőséget ad a felületfűtés (pl. padló- és mennyezetfűtés) mellett a hagyományos radiátoros vagy fan-coilos hűtési-fűtési megoldások beépítésére is. Emellett a hőszivattyúk képesek a használati melegvíz (HMV) előállítására is, ami a vezérlési rendszer részét képezve tovább bonyolítja a gépészeti irányítást. Ezt egy egyszerű termosztáttal már nem lehet megfelelően kezelni.

Egy nagyobb épület esetén gyakran indokolt több hőszivattyú használata a teljes hűtési és fűtési igény kielégítéséhez, ezért a berendezések úgynevezett kaszkád vezérlésére van szükség. A kaszkád vezérlés lényege, hogy a hőszivattyúk az üzemidők és terhelések alapján váltakozva lépnek működésbe, biztosítva, hogy az eszközök kiegyensúlyozottan működjenek és közel azonos üzemórával üzemeljenek. Emellett biztonsági okokból sokszor kiegészítő fűtési rendszereket, például gáz- vagy elektromos kazánokat is beépítenek, amelyek szükség esetén rásegítenek a hőszivattyúk által biztosított hőtermelésre.

A Nective Smarthome System egyszerűbb és összetettebb hűtési-fűtési rendszerek vezérlésére kínál megoldást anélkül, hogy programozói beavatkozásra lenne szükség. Az egyszerűbb rendszerek esetén a Nective System képes a helyiségenkénti hőmérséklet szabályozására, az adott szobában mért hőmérséklet alapján vezérelve a zónaszelepeket. Ezen túlmenően ellátja a gépészeti vezérlési feladatokat is, például a padló- és mennyezeti kör keringető szivattyúinak, a keverőszelepeknek, valamint a hőszivattyúnak a vezérlését.

Összetett hűtési és fűtési rendszerek vezérlése – hogyan segíthet a gépészeti automatika?

Egy összetettebb hűtési-fűtési rendszer esetében a vezérlési igények tovább növekednek. Példaként vegyünk egy olyan családi házat, ahol két hőszivattyú látja el a hűtési-fűtési feladatokat, valamint a használati melegvíz (HMV) készítését egy puffertartály és egy HMV tároló segítségével, továbbá tartalékként egy gázkazán is be van építve. A vezérlési logika szerint a használati melegvíz előállítása elsőbbséget élvez: ha a tárolóban lévő víz hőmérséklete a megadott érték alá csökken, a hőszivattyúknak azonnal el kell kezdeniük a víz felfűtését. Ha ez valamilyen okból nem történik meg, a gázkazán automatikusan bekapcsol és rásegít. Ebben az esetben a hőszivattyúból érkező fűtővizet elektromos szelepek irányítják a HMV tartály felé. Amikor a rendszernek a helyiségek fűtési vagy hűtési igényeit kell kielégítenie, a hőszivattyúk a puffertartály vagy hőcserélő irányába állítják be az áramlást, attól függően, hogy fűtési vagy hűtési feladatot látnak el.

A rendszer további komponensei közé tartoznak a padló- és mennyezetkör keringető szivattyúi. Ezek biztosítják, hogy az egyes felületek megfelelő hőmérsékletű vizet kapjanak. Mivel a hűtésre elsősorban a mennyezeti felület ajánlott, a vezérlés ennek megfelelően történik. A külső hőmérséklettől függő előremenő vízhőmérsékletet egy szabályozható keverőszelep biztosítja.

Több hőszivattyú esetén szükséges a kaszkád vezérlés alkalmazása, amely egyrészt a terheléstől függően egy vagy több hőszivattyút kapcsol be, másrészt biztosítja, hogy a hőszivattyúk azonos üzemórával működjenek, fenntartva a kiegyensúlyozott üzemelést. Ha a hőszivattyúk önmagukban nem képesek biztosítani a kívánt hőmérsékletet, a tartalék gázkazán is bekapcsol, ezzel biztosítva a folyamatos és hatékony hőellátást.

A Nective System célja, hogy az ehhez hasonló, bonyolult hűtési-fűtési rendszerek gépészeti vezérlésére átfogó megoldást kínáljon, anélkül, hogy szükség lenne bonyolult és drága beállításokra vagy programozásra. Az egyszerű kezelhetőség és a moduláris felépítés lehetővé teszi, hogy a felhasználók könnyen irányítsák a rendszerüket, és szükség esetén rugalmasan alakítsák azt az épület változó igényeihez. Ismerd meg havidíjas konstrukciónkat, amellyel te is hatékonyan, jelentős kezdeti befektetés nélkül automatizálhatod ingatlanod!